Prečo takto, pán starosta ?

Autor: Vladimír Špánik | 11.4.2017 o 11:07 | (upravené 11.4.2017 o 11:44) Karma článku: 2,34 | Prečítané:  804x

V rámci činnosti ZOMOS  monitorujeme aj obec Biel, okr. Trebišov, kde  vzťahy časti poslancov a starostu  nie sú ideálne.Neschopnosť starostu vnímať názory oponentov je problémom aj  v tejto obci.

 

Keď som si prečítal  čo píše starosta obce Biel,  Ladislav Jurčák v súvislosti so schvaľovaním rozpočtu obce na r.2016 vo svojej informácii,  ktorú nazval Aktivity v našej obci v roku 2016, nadobudol som pocit, že   ide opäť o jeden z častých prípadov nepochopenia činnosti poslancov a aktívnych ľudí v obci ,  ktoré  končia  vzájomnou animozitou brániacou   spoločným postupom a riešeniam problémov obce.

Vyjadrenia  starostu  ma prekvapujú o to viac, že   na moju  žiadosť ktorú som poslal  obci na sprístupnenie informácie  z časti podobnú akú požadovala aj  poslankyňa  Mgr. Babiaková Kapcalová som  dostal  požadovanú informáciu  bez problémov a v zákonnej lehote. Prečo teda  informácie nemohla dostať aj poslankyňa  obecného zastupiteľstva, ktorá  podobné informácie potrebuje  k rozhodovaciemu procesu   a požadovala  to logicky vo forme ktorá jej vyhovovala.  Rozhodnutie  o neporušení  zákona o slobodnom  prístupe k informáciám  nemá význam komentovať, vzhľadom na zaužívanú prax, podržať starostom  chrbát aj v oveľa jasnejších prehreškoch.
Zavádzaním ale je, vyjadrenie starostu „finančná pokuta bola udelená autorke podnetu, poslankyni Mgr. Marianne Babiakovej Kapčalovej PhD.“
Nebola uložená, žiadna finančná pokuta. Navrhovateľka  bola povinná uhradiť len trovy konania ktoré sú určené paušálnou sumou 16 € podľa Vyhlášky MV SR č.411/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov.

Takéto zavádzajúce tvrdenia, ovplyvňujú verejnú mienku  a podnecujú k prehlbovaniu nevraživosti medzi aktérmi prípadu.

Zarážajúce  sú aj názory a hodnotenie skutočnosti, že traja poslanci nehlasovali za predložený rozpočet.  Schvaľovanie rozpočtu patrí do výhradnej právomoci zastupiteľstva a je pochopiteľné, že  poslanci hlasujú podľa svojho vlastného uváženia.
Chybou je, ak sa na  všetky pripomienky poslancov neprihliada a nie sú ani prejednané predpísaným spôsobom. Aj tento  spôsob  naznačuje neochotu počúvať a rešpektovať názor iného.
V každom prípade je ale úplne scestné ak  sa skutočnosť, že poslanci hlasovali ako hlasovali prezentuje tak, ako by  mali záujem poškodzovať  obec. Realita je taká, že  chcú len rozpočet,kde by boli zohľadnené aj ich predstavy ako volených zástupcov a nie len zahmlené predstavy starostu. Áno  rozpočet mohol byť schvaľovaný zákonným spôsobom, ale v tomto prípade ide o korektné prejednanie a rešpektovanie práva poslancov.

Aj tu sa zdá, že svoju negatívnu úlohu hrá   vzájomné nepochopenie  dvoch  nezávislých orgánov obce. Najväčšou katastrofou pre obec  je ale jednoznačne,  ješitný a arogantný starosta.
Je teda v rukách voličov ako sa rozhodnú  v nasledujúcich voľbách na základe vyhodnotenia konania starostu či poslancov v rámci  medziľudských vzťahov.

Autor je predsedom Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.


Už ste čítali?