Otvorený list starostovi obce Vlčany

Autor: Vladimír Špánik | 8.11.2016 o 0:00 | (upravené 8.11.2016 o 17:43) Karma článku: 5,52 | Prečítané:  2010x

Som na pochybách či som správne použil v záhlaví tohto otvoreného listu, ktorý vám adresujem, oslovenie  starosta.

Vážený pán, Gyula Iván.

.
Pochybujem  preto, že Vaše konanie nie len v poslednom čase, je v zásadnom rozpore s povinnosťami a kompetenciami starostu obce.
Pochybnosti mám aj preto, že  napriek  aktívnej časti poslancov  zastupiteľstva, ktorí podľa môjho osobného presvedčenia to myslia s obcou Vlčany dobre, ich konanie  ako občanov a poslancov ignorujete, nerešpektujete   platné uznesenia, neinformujete   o čom informovať máte a hľadáte  riešenia  nezákonným spôsobom.
Ako zástupca ZOMOSu som sa zúčastnil  aj rokovania  vášho zastupiteľstva a dúfal som, že   pochopíte, že jediná  správna cesta  pri riadení  vašej obce je rešpektovať zákony súvisiace s obecným zriadením,  spolupracovať so zastupiteľstvom ako rovnocenným orgánom obce a konať  ako  schopný manažér,  ktorému   riadenie obce zverili obyvatelia obce vo voľbách. Z hrôzou zisťujem nepochopiteľné obštrukcie po voľbe  hlavnej kontrolórky,  ktorá vám zrejme nevyhovuje, napriek tomu, že je to orgán zastupiteľstva a vaša povinnosť je len uzavrieť  pracovnú zmluvu  v zmysle  uznesenia a zákonníka práce pri  plnom rešpektovaní  špecifického postavenia  kontrolórky, vzhľadom  k skutočnosti, že jej pracovný pomer  s obcou vzniká  voľbou.
       Schopný starosta musí vedieť riešiť problémy obce, aj  chod obecného úradu,  bez  organizovania nezákonných  pseudokomisií   za aktívnej pomoci   jediného poslanca zastupiteľstva.
Vzdávať sa svojich kompetencií  v prospech  kohokoľvek je nepochopiteľné  a nasvedčuje to len  o neschopnosti alebo o protežovaní  neoprávnených osôb  vo veci riadenia obce. Schopnosť udržať si zamestnancov  na úrade a predchádzať tak  súčasným problémom, by mala byť prirodzená vlastnosť starostu tieto rutinné záležitosti zvládať.  Je zarážajúce, že  tento stav  dokážete  zvaľovať  na kohokoľvek, ale  trochu  sebareflexie u vás samotného  je problém   očakávať.

Vážený pán   Iván,

                                 mojim otvoreným listom chcem poukázať nie len na slabú efektivitu riadenia obce,  ale upozorniť najmä na nezákonný výkon  akejsi prazvláštnej pracovnej skupiny ktorú organizujete  v rozpore so zákonom o obecnom zriadení. Hľadanie  záujemcov  z radov občanov do tejto pracovnej skupiny aj oznamom na obecnej stránke , možno hodnotiť  len ako prejav nedôvery v riadne volený orgán  samosprávy, akým je  obecné zastupiteľstvo.

V každom prípade    je tento váš postup  slušne povedané  neštandardný a vzbudzuje oprávnené obavy  zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.  Je ťažké   uveriť, že by ste nevedeli, že zriaďovať rôzne aj dočasné a účelové  komisie, ak chcete skupiny,  patrí do pôsobnosti obecného zastupiteľstva, ktoré  svojím postupom ignorujete  z jednoduchého dôvodu, že nechcete pochopiť   snahu väčšiny poslancov zastupiteľstva, že  svojim doterajším konaním len dokazovali snahu o transparentné a hospodárne nakladanie s obecným majetkom, ktoré vám zrejme  nevyhovuje.
Ak sa mýlim, začnite prosím rešpektovať oprávnené a platné uznesenia  zastupiteľstva  a pokúste sa nájsť  tú správnu cestu,  ktorá sa bude dať nazvať  cestou spoločnou a prestaňte preferovať pár vyvolených a zbavovať sa vlastnej zodpovednosti kým nie je neskoro.
 

S pozdravom

Vladimír Špánik
Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.


Už ste čítali?