Primátor ako agent provokatér, sudca aj kat?

Autor: Vladimír Špánik | 18.3.2013 o 22:43 | (upravené 19.3.2013 o 1:34) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  1153x

Nechcem písať faktografiu, poukazujem len na ďalšie"možnosti" zákona  o obecnom zriadení, tentokrát v Trenčianskych Tepliciach kde sa   poriadne  vyostrili vzťahy v mestskom zastupiteľstve po medializovaní výsledkov šetrenia  polície  v prípade  falošných podaní v mene  poslankýň zastupiteľstva,  keď  polícia potvrdila, že  podania  podpísané poslankyňami  Mestského zastupiteľstva v Trenčianskych Tepliciach  vyhotovil sám primátor. Primátor začal ťaženie a oznámil im stratu mandátu, podotýkam, že zákonne!

 

Zasadanie zastupiteľstva v Trenčianskych Tepliciach, ktoré  bolo v piatok 15.marca 2013  začalo informáciou o strate mandátu dvoch poslankýň mestského zastupiteľstva z dôvodu podpísania  dohody s mestom o vykonaní práce.

V zmysle zákona 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení je takáto zmluva ktorá  poslankyne dostala do postavenia zamestnankýň mesta,  zákonným dôvodom na stratu poslaneckého mandátu.

Precízne  pripravené zdôvodnenie, argumentácia a samotný spôsob načasovania  svedčí o svedomitej príprave k podaniu tejto informácie tak, aby  mesto pokračovalo  tam kam ho primátor smeruje, bez zlých poslankýň. V poriadku, zákon treba ctiť a v tomto prípade  bolo zákonu urobené zadosť.

Škoda len, že  spravodlivosť celkom  spravodlivá  nebola.

Zrejme  niekoho ešte budú zaujímať aj  okolnosti  uzavretia takejto  dohody a hlavne ak je  podpis takejto dohody nezlučiteľný s funkciou komunálneho poslanca, prečo primátor takéto  dohody vedome podpisuje, alebo nepodpisoval a nechal to na niekoho iného?

Tiež bude  zaujímavé zistenie, prečo  oznámil zánik mandátu poslankyniam  v jednom prípade po podpise tretej dohody a v druhom prípade  bola takáto zmluva podpísaná viackrát a opakovane vždy na dobu jedného roka.

Nemenej pútavá by mohla byť odpoveď primátora Trenčianskych Teplíc, prečo uplatnil zákon v prípade svojich oponentiek, keď  dohody o vykonaní práce majú podpísané údajne aj  ďalší dvaja poslanci, ktorí sa ale prejavujú  k primátorovi priateľskejšie než  poslankyne ktorým oznámil zánik ich poslaneckého mandátu, alebo je možné, že zmluvy sú len klebeta?

V tejto súvislosti sa  naskytá otázka, čo s uzneseniami za ktoré hlasovali osoby bez mandátu? V zmysle zákona  stratili totiž mandát už podpisom prvej dohody o vykonaní prác pre mesto.

Čo s manželstvami ktoré zosobášila osoba ktorá nemala potrebný štatút na takúto činnosť? Dúfajme, že aspoň  nebožtíkom  bude jedno či osoba ktorá sa  s nimi na pohrebe lúčila mala  na to aj oprávnenie.

V prípade napadnutia  takýchto rozhodnutí je pravdepodobné, že súdy  budú mať prácu ktorú im mesto Trenčianske Teplice pripravilo.

Nech sú už vzťahy  v zastupiteľstvách slovenských miest a obcí akékoľvek , v žiadnom prípade to starostov a primátorov neoprávňuje postupovať  podľa svojich sympatií k jednotlivým aktérom samosprávnych  káuz  a výklad zákona aplikovať podľa podielu sympatií k potenciálnym hriešnikom.

Práce pre obec ktoré vykonávajú poslanci, môžu byť legálne vyplácané formou odmien poslancov v zmysle odmeňovacieho poriadku. Možno to poslankyne nevedeli a je to  na ich škodu. Predkladať im  ale takéto zmluvy tiež o niečom svedčí!

A akosi sa mi  vnucuje myšlienka, že sa pán primátor v tomto prípade pasoval do  role agenta provokatéra, sudcu a následne aj nemilosrdného kata.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Úrad vlády ukázal, za čo dal Kaliňákovi miliónové pokuty

Pokuty za vyše 4,8 milióna eur pre ministerstvo vnútra sú za diskriminačné podmienky tendrov na informačné systémy. Ministerstvo o nich klamalo.

TV

Obesíme ťa: Kto a prečo chce obesiť Michala Havrana

Šéfredaktorka sa rozpráva s M. Havranom o knihe, ktorá vyjde v utorok.


Už ste čítali?