Miestne referendum?... nebude!

Autor: Vladimír Špánik | 14.1.2013 o 20:20 | (upravené 14.1.2013 o 20:25) Karma článku: 8,52 | Prečítané:  647x

Referendum o odvolaní starostu obce Šoporňa si sám starosta Šoporne Vlček,bez väčších problémov opäť pripravuje zmeniť na frašku a výsmech samospráve a obyvateľom obce.

Zastupiteľstvo riadne a zákonnou cestou vyhlásilo na 26.januára 2013 už opakované referendum o odvolaní starostu obce, tentokrát bez podpory petície obyvateľov obce, na základe výsledkov kontroly hospodárenia starostu, jeho neustálym porušovaniam zákona a interných predpisov obce.

Je zarážajúce, že napriek viac ako 100 trestným oznámeniam na zmarenie miestneho referenda na odvolanie starostu obce Šoporňa, ktoré bolo vyhlásené 10.marca 2012 polícia konštatovala ,že bolo všetko v poriadku a skutok sa nestal.

Ak aj strávim takýto výsledok „šetrenia“,ťažko strávitelná je ale situácia dnes, kedy sa zjavne opäť starosta Šoporne chystá zmariť aj ďalšie referendum o jeho odvolaní.

Postup je jednoduchý. Vyhlasuje, že referendum bolo vyhlásené nezákonne.

Vyhlasovať si vzhľadom k stavu jeho mysle môže čo chce, ale aby mu umožnila absencia sankcie v zákone o obecnom zriadení aj tentokrát zmariť zákonne vyhlásené referendum len preto, že on je o tom presvedčený je už absurdné.

Stav kedy môže starosta beztrestne porušovať zákony, zneužívať svoje postavenie tak, že v “dobrej viere“ zamedzí distribúciu zákonne nariadených oznámení o konaní miestneho referenda, nemieni zriadiť referendovú miestnosť a úplne ignoruje rozhodnutie zastupiteľstva o spôsobe prípravy a vykonania miestneho referenda je nepostihnuteľný len preto, že ide o samosprávu a samospráva sa má sama vyporiadať s týmito záležitosťami, je skutočne poznanie, čo ma desí!

Stovky obyvateľov obce Šoporňa nemá žiadnu nádej domôcť sa svojho zákonného práva napraviť to, čo vo voľbách zbabrali. A samozrejme je tu stále možnosť, že tento pocit bude mať menšina a starosta o svoju stoličku nepríde.

Problém ale je, že túto zákonnú možnosť obyvateľom obce vezme ten, kto sa sám stavia nad zákon a jednoduchou nečinnosťou zamedzí výkonu občianskych práv obyvateľom obce.

Ešte aj ústavný súd sa k prednedávnom zmarenému referendu vyjadril, že nemá kompetencie rozhodnúť v takejto veci. Úplne primitívnym spôsobom jedného voleného funkcionára, ktorý má zákonnosť na háku, nám v systéme slovenskej samosprávy rieši veci jedinec, ktorý sa sám cíti ohrozený.

Čo to je za zákon, ktorý umožní „obžalovanému“ nevpustiť sudcu do súdnej siene?

Združenie občanov miest a obcí Slovenska(ZOMOS) už eviduje viac prípadov kedy občania vzali veci do vlastných rúk tam,kde starosta postupoval podobne ako ten šoporniansky.

Boli prinútení dať si urobiť razítko obce, zohnať z náhradných zdrojov zoznam voličov a zriadiť náhradnú referendovú miestnosť. Sami presvedčiť banku, že starosta je už ex-starosta a zrušiť mu možnosť nakladať s obecnými financiami.

A to všetko len preto, že odvolávaný, resp aj už odvolaný starosta si povedal, že postup zastupiteľstva je nezákonný. Tu sa ale treba pýtať ako je to možné, že súčasná samosprávna legislatíva je takto benevolentná k exentrickým starostom ktorí si nectia zákony ?

Súčasný stav, keď je možné aby sa toto všetko dialo, je neúnosný Štát rozhodol prostredníctvom parlamentu, že budeme mať samosprávu, tak by sa štát mal aj postarať aby tá samospráva nebola deformovaná samotnými starostami, chránencami ZMOSu, ktorý nielen že nevyužíva svoju autoritu na ochranu zákonnosti, v samospráve, ale ešte ochotne poskytne právnu radu starostovským zbojníkom typu Vlček.

Je zjavné, že tvorcovia zákona o obecnom zriadení nepredpokladali takéto správanie sa starostov a parlament schválil zákon vhodný do tradičnej demokracie Švajčiarska, ale nie do džungle slovenských pomerov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.


Už ste čítali?