Čaplovičovi sa nepáči,...no konečne!

Autor: Vladimír Špánik | 2.7.2012 o 0:18 | (upravené 2.7.2012 o 9:07) Karma článku: 8,60 | Prečítané:  1629x

No konečne si to niekto všimol! Ministrovi školstva Dušanovi Čaplovičovi sa nepáči, že viaceré samosprávy zneužívajú podielové dane, ktoré štát vyčleňuje pre školy, školské jedálne, internáty či centrá voľného času. /zdroj:Pravda/

 

Treba povedať, že  súčasná legislatíva  takýto postup starostom  umožňuje, pretože sa im jednoducho nič nemôže stať. "V dobrom úmysle" ich použijú  podľa svojho uváženia na vykrytie  iných projektov obce alebo jednoducho na prevádzku obce, či na  neúmerne vysoké  mzdy, ktoré starosta svojim verným nadelí.

Najvyšší čas začať robiť poriadok vo financovaní škôl.

Ale kým sa zmení systém, či spôsob,   stačí  vložiť  sankcie do zákona aby si starostovia nemohli beztrestne dovoliť  presúvať peniaze určené školám, na  chod obce.

Tejto snahe  ministra školstva fandím!Skutočnosť, že dnes  hovorca  ministerstva školstva, Michal Kaliňák informuje,:"Poznáme prípad, kedy centrum voľného času dostalo zo 192  eur, ktoré dáva štát na mimoškolskú aktivitu jedného žiaka, len 92 eur a sto eur si nechala samospráva."  je v kontexte jeho nedávneho postavenia hovorcu ZMOS  pre mňa veľmi  zaujímavá!A informoval aj o sťažnostiach na postup obcí ktoré adresujú rezortu školy, rodičia aj asociácie škôl.

Aká by asi bola jeho reakcia na tento stav  v čase, keď  bol hovorcom  ZMOSu,čo mimochodom, nebolo tak dávno. Nič proti M.Kaliňákovi. Spomínam  to len preto, že v službách ZMOSu  by bol nútený  chrániť záujmy  starostov a jeho vyjadrenie ako  hovorcu  ZMOSu, by  určite  nekonštatovalo takýto  jasný príklad zneužívania peňazí určených pre školy.

ZOMOS-Združenie občanov  miest a obcí Slovenska  eviduje  desiatky takýchto prešľapov starostov a neostávava mu nič iné, len  apelovať na zastupiteľstvá, aby viac kontrolovali  čerpanie rozpočtu a rozpočtovú disciplínu. Ale bohužiaľ, starostovia si príliš dobre uvedomujú, že  sa im nič nestane ani pri permanentnom  zneužívaní, nielen  finančných prostriedkov určených pre školy. Čarovanie s financiami určenými  pre školy  masívne využíval exstarosta  Zemianskej Olče,  aby kryl svoje  trestné  konanie za ktoré je konečne stíhaný. Tento exot na stoličke starostu dokázal  celý objem  financií určených pre školu  dať  svojim vybraným a spriazneným  firmám a z časti kryl svoje dlhy.

Za takéto konanie, aj napriek  upozorňovaniu aktivistov ZOMOSu a poslancov  obecného zastupiteľstva mu  nehrozili žiadne postihy a trvalo to roky, kým sa tomu podarilo zamedziť.A roky trvalo, aj kým  sa ho podarilo  dostať zo stoličky starostu, za inú tresnú činnosť, pretože samotné  míňanie peňazí  určených pre školy  na iné účely v rámci obce, trestné nie je, a určite ani nebude.

Dôležité ale je, aby sa konečne  posvietilo na  nehorázne  spôsoby starostov, ktorí sa chovajú ako feudálni vládcovia  a smejú sa zo snáh aktivistov či  vlastného zastupiteľstva, ktoré sa  v súčasnej legislatíve môže len bezmocne prizerať na takéto  gazdovanie a podávať úplne zbytočné podania na prokuratúru.

Je nepochopiteľné, že ZMOS nevyužíva svoju autoritu a nepôsobí smerom k obciam resp. starostom tak, aby ich upozorňoval aj na  tieto prehrešky voči   rozpočtovej disciplíne a apeloval na starostov, aby zmenili túto  neprípustnú prax.

Neostáva mi teda nič iné, len držať palce ministrovi školstva, aby aspoň túto jednu položku rozpočtu obcí, dokázal dať  pod sankciu voči starostom v prípade, že sa tieto prostriedky nedostanú na svoje miesto, teda na bankový účet škôl.

Autor je predseda ZOMOSu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.


Už ste čítali?