Odvolajme starostu!?

Autor: Vladimír Špánik | 25.3.2012 o 15:52 | (upravené 25.3.2012 o 16:47) Karma článku: 6,70 | Prečítané:  892x

Tieto snahy sa vo volebný deň 10.marca realizovali v Šoporni, Gregorovciach a primátora sa chceli zbaviť poslanci vo Veľkom Šariši. Vyhlásené je aj referendum v Babíne. Referendum je zákonná možnosť ako zbaviť mandátu starostu ktorý nevládne v súlade so svojim volebným sľubom. V skutočnosti sa ale môže väčšina poslancov zastupiteľstva dohodnúť, a referendum o odvolaní starostu vyhlásia aj z dôvodu, že sa im nepáči starostova kravata.

            Samozrejme  v reálnom živote sa asi sotva  bude chcieť poslancom miestneho zastupiteľstva z týchto dôvodov starostu odvolávať.

 

Spravidla sú tie dôvody  závažnejšie, alebo sú minimálne  prešpekulované do takej miery ako je  konanie samotného odvolávaného starostu.

 

V Gregorovciach  okr. Prešov  bolo referendum neplatné keď do 50% účasti chýbalo 19  voličov zapísaných vo voličských zoznamoch. Dôvodom odvolávania bola petícia občanov, ale aj nespokojnosť  poslancov s komunikáciou  so starostom, ktorý sa príliš vžil do úlohy vládcu obce. Už klasické problémy ktoré sprevádzali prípravu referenda sa vyskytli aj tu. Dohadovanie o prevzatí petície, zastrašovanie občanov  aby sa nezúčastnili  referenda, postávanie odvolávaného starostu pred  volebnou miestnosťou, pokrikovanie  a vyhrážky. Klasické zbrane „zúfalého“ starostu obávajúceho sa o svoj mandát dosiahli, že väčšina občanov sa  svojho práva vyjadriť svoj názor  v tejto atmosfére radšej vzdala.

 

V porovnaní s referendom v Šoporni okr. Galanta, ktoré  sa nakoniec po obštrukciách starostu ani neuskutočnilo  bola v Gregorovciach pohoda.

Šoporniansky starosta ktorý čelí nespokojnosti  väčšiny poslancov a zdá sa, že dnes už aj väčšiny  obyvateľov obce, je skutočne majstrom tvorby prekážok pri záchrane starostovskej stoličky. V Šoporni sa starosta drží moci osvedčenými postupmi  feudálnych vládcov vyhrážaním, nátlakom, zneužívaním   obecného rozhlasu a obecnej webovej stránky. Zrušenie  diskusie  občanov na  oficiálnej stránke  s odôvodnením, že sa používali vulgarizmy a ohováranie,  je  len  primitívna výhovorka, vzhľadom k skutočnosti, že obecný úrad ani starosta nevyužil možnosť takéto príspevky  vymazávať. Samozrejme jednoduchšie je  niečo zrušiť!

Už chronické nedostatky samosprávy  v transparentnosti hospodárenia sa podpísali aj na nespokojnosti občanov Šoporne. Ignorovanie  zákonných postupov  pri  realizácii požiadavky petície občanov Šoporne   v príprave referenda vyústilo až k samotnému zmareniu  konania referenda v tejto obci. Primitívne klamstvá  ktoré starosta vyprodukoval pri obhajobe svojich „zákonných“ rozhodnutí ktorými znemožnil konanie  referenda o jeho odvolaní, nemá v slovenskej samospráve   obdoby. Rozporuplné  vyjadrenie okresnej prokuratúry, ktoré  bolo vydané zrejme len na základe informácie samotného  kritizovaného starostu  tento okamžite využil  na obhajobu svojho konania. Až  vyjadrenie krajskej prokuratúry  vnieslo trochu svetla  do chaosu,  ktorého  výsledkom bolo  trestné oznámenie  na zmarenie referenda občanom Šoporne ku ktorému sa pripojilo takmer 200 ďalších občanov.

Trestné oznámenie na marenie prípravy referenda  ohlásilo aj Združenie občanov miest a obcí Slovenska – ZOMOS, ktoré  dianie v obci  monitoruje.

Starosta  nebol už na troch zasadaniach zastupiteľstva, ignoruje  prijaté uznesenia a v obci nastáva  stagnácia a beznádej. Zákon  tieto stavy nerieši  a žiadna samospráva  v takomto rozpoložení  nie je schopná tento stav vlastnými silami riešiť k spokojnosti svojich občanov.

 

Referendum na odvolanie starostu  vyhlásilo na 7.apríla 2012 aj zastupiteľstvo v obci Babín. V tejto krásnej oravskej obci  vyhral pri posledných voľbách ambiciózny mladý  sociológ ktorý  úspešne  plní svoj volebný program, zaviedol  maximálne transparentné procesy do chodu obce a informovanosť občanov Babína  ocenila aj Transparency Internacional Slovensko. Starostovi sa podarilo dostať obec z červených čísiel a bol úspešný aj vo viacerých projektoch pre obec Babín. Pri práci starostu a informovanosť občanov používa netradičné metódy, a spôsoby   komunikácie. Počet zasadaní zastupiteľstva v minulom roku namiesto minimálnych zákonných  štyroch,  bolo celkom  trinásť.

 A napriek týmto  pozitívnym  hodnoteniam  idú poslanci a občania starostu odvolávať!

Snažil som sa  tento stav analyzovať a po vzhliadnutí záznamov  zo zastupiteľstiev, vyhodnotení  argumentácie starostu, ktorá sa odznela v debatách  s   jeho kritikmi zisťujem, že  jednoducho časť občanov neprijala tento spôsob komunikácie svojho rodáka, ktorý síce pobehal svet, má vzdelanie a skúsenosti, ale vlastných ľudí neodhadol správne.

 

„Nechápe“ ani  tie rodinné klany v obci, ktoré si  chcú zachovať svoje neopodstatnené výhody ktoré získali za vlády svojho bývalého  spriazneného  starostu. Jednoducho si bránia svoje aj napriek tomu, že im to nepatrí.

 Myslím, že dokonca aj s týmito ľuďmi sa dá jednať tak, aby sa eliminovala možnosť postaviť  sa proti úspešnému starostovi, ktorý sa ale čoskoro môže stať bývalým,  pre  precenenie svojej intelektuálnej prevahy nad obyčajným dedinčanmi.

 Aj o tom sú referendá s absurdnou požiadavkou  50% účasti oprávnených voličov pre jeho platnosť, napriek tomu, že odvolávaný starosta mohol byť zvolený  aj jedným jediným hlasom.

Tak čo priatelia?Odvoláme starostu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.


Už ste čítali?