ZMOS trúbi do útoku

Autor: Vladimír Špánik | 23.9.2011 o 1:51 | (upravené 27.9.2011 o 0:30) Karma článku: 9,03 | Prečítané:  1324x

Šľak ma ide trafiť, keď vidím a počujem výkonného podpredsedu ZMOSu ako sa nadrapuje pred kamerami STV a vykrikuje aký zásah do samosprávy zas pripravila vláda. A čo urobila vláda?

 

Navrhuje zmeniť spôsob financovania obcí tak, že namiesto dnešných 93% z dane z príjmov fyzických osôb by mala samospráva dostávať 12.97% podiel z troch daní.

ZMOS ústami svojho podpredsedu tvrdí, že dochádza k zníženiu základne pre činnosť miest a obcí!Straší zatváraním škôl a vypočul som si tiež, že sa zavádza brzdenie aktivity ľudí!

Znôška demagogických vyhlásení bez racionálneho základu má vzbudiť dojem, že pre obce a mestá sa chystá katastrofa.

Opak je pravdou. Vláda zachráni zmenou systému príjmu miest a obcí takmer ¼ miliardy eur, ktoré by sa bez tejto zmeny dostali na účty obcí a miest, ale súčasne by sa stali aj základňou pre mnohé prípady bezbrehého a hlavne beztrestného rabovania, ako ho poznáme v dnešnej samospráve.

Skutočnosť, že sa tak nedeje vo všetkých obciach Slovenska je len slabou náplasťou, ktorá realitu neprekryje.

Približne o toľko menej dostanú mestá a obce už budúci rok. Nárast príjmu obcí a miest sa zmení z plánovaného cca 18,6% na 3%.Treba povedať, že je to samozrejme zásadná zmena vo financovaní,ale žiadna katastrofa sa nechystá. Obce ktoré nemajú dostatok peňazí dnes, ich nebudú mať dostatok ani o rok. Tam, kde nečakajú s natiahnutou rukou na peniaze od štátu aby ich nehospodárne prehajdákali, sa už teraz musia zamýšľať ako zvládnuť takto zregulované príjmy.

ZMOS hovorí prioritne o príjmoch namiesto toho, aby sa jeho spráchnivelí predstavitelia zamýšľali ako poradiť svojim chráneným starostom nech už konečne rozmýšľajú ako hospodáriť a neprehajdákať nekontrolovateľne zdroje, určené pre obec.

Podľa informácie Združenia občanov miest a obcí Slovenska -ZOMOS, je zrejmé, že s hospodárením značnej časti obcí, to nie je s kostolným poriadkom. Priemerné navyšovanie príjmov o 3% ročne z dane z príjmov, z DPH a zo spotrebných daní by mali byť väčšou istotou pre obce a v žiadnom prípade nie je žiadnou katastrofou pre hospodárenie obcí tam, kde sa starosta skutočne stará!

Už viac rokov uzákonený programový rozpočet obce, ktorý by mal byť pre občanov zrozumiteľný a čitateľný tak, aby si občan vedel prečítať kam idú finančné prostriedky obce do posledného centu, sa objavuje na úradných tabuliach obcí len sporadicky a informovanosť je minimálna.

Preto redukcia nárastu v rámci šetrenia, je správny akt, ktorý vláda mohla urobiť aj na zamedzenie rozšafného gazdovania poniektorých starostov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Sakovú vytiahol na ministerstvo bývalý manžel, Kaliňákov kamarát

K aktivitám nádejnej ministerky vnútra sa Alexander Sako nevyjadruje. Sám je v niekoľkých verejných funkciách.


Už ste čítali?