ZMOS trúbi do útoku

Autor: Vladimír Špánik | 23.9.2011 o 1:51 | (upravené 27.9.2011 o 0:30) Karma článku: 9,03 | Prečítané:  1330x

Šľak ma ide trafiť, keď vidím a počujem výkonného podpredsedu ZMOSu ako sa nadrapuje pred kamerami STV a vykrikuje aký zásah do samosprávy zas pripravila vláda. A čo urobila vláda?

 

Navrhuje zmeniť spôsob financovania obcí tak, že namiesto dnešných 93% z dane z príjmov fyzických osôb by mala samospráva dostávať 12.97% podiel z troch daní.

ZMOS ústami svojho podpredsedu tvrdí, že dochádza k zníženiu základne pre činnosť miest a obcí!Straší zatváraním škôl a vypočul som si tiež, že sa zavádza brzdenie aktivity ľudí!

Znôška demagogických vyhlásení bez racionálneho základu má vzbudiť dojem, že pre obce a mestá sa chystá katastrofa.

Opak je pravdou. Vláda zachráni zmenou systému príjmu miest a obcí takmer ¼ miliardy eur, ktoré by sa bez tejto zmeny dostali na účty obcí a miest, ale súčasne by sa stali aj základňou pre mnohé prípady bezbrehého a hlavne beztrestného rabovania, ako ho poznáme v dnešnej samospráve.

Skutočnosť, že sa tak nedeje vo všetkých obciach Slovenska je len slabou náplasťou, ktorá realitu neprekryje.

Približne o toľko menej dostanú mestá a obce už budúci rok. Nárast príjmu obcí a miest sa zmení z plánovaného cca 18,6% na 3%.Treba povedať, že je to samozrejme zásadná zmena vo financovaní,ale žiadna katastrofa sa nechystá. Obce ktoré nemajú dostatok peňazí dnes, ich nebudú mať dostatok ani o rok. Tam, kde nečakajú s natiahnutou rukou na peniaze od štátu aby ich nehospodárne prehajdákali, sa už teraz musia zamýšľať ako zvládnuť takto zregulované príjmy.

ZMOS hovorí prioritne o príjmoch namiesto toho, aby sa jeho spráchnivelí predstavitelia zamýšľali ako poradiť svojim chráneným starostom nech už konečne rozmýšľajú ako hospodáriť a neprehajdákať nekontrolovateľne zdroje, určené pre obec.

Podľa informácie Združenia občanov miest a obcí Slovenska -ZOMOS, je zrejmé, že s hospodárením značnej časti obcí, to nie je s kostolným poriadkom. Priemerné navyšovanie príjmov o 3% ročne z dane z príjmov, z DPH a zo spotrebných daní by mali byť väčšou istotou pre obce a v žiadnom prípade nie je žiadnou katastrofou pre hospodárenie obcí tam, kde sa starosta skutočne stará!

Už viac rokov uzákonený programový rozpočet obce, ktorý by mal byť pre občanov zrozumiteľný a čitateľný tak, aby si občan vedel prečítať kam idú finančné prostriedky obce do posledného centu, sa objavuje na úradných tabuliach obcí len sporadicky a informovanosť je minimálna.

Preto redukcia nárastu v rámci šetrenia, je správny akt, ktorý vláda mohla urobiť aj na zamedzenie rozšafného gazdovania poniektorých starostov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.


Už ste čítali?