Servilnosť poslancov nadeľovala

Autor: Vladimír Špánik | 22.6.2011 o 1:37 | (upravené 22.6.2011 o 22:43) Karma článku: 9,49 | Prečítané:  1609x

Do 30.júna sa majú uskutočniť vo všetkých obciach a mestách Slovenska jednania zastupiteľstiev, ktoré mali mať v programe aj úpravu platu starostov v zmysle novely zákona 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov, ktorá zmenila koeficienty na prepočet platu starostov podľa počtu obyvateľov v príslušnej obci tak, že by sa platy starostov znížili o 10%.

Verejnosť naivne očakávala všeobecné znižovanie platov starostov a primátorov tak, ako to Združenie občanov miest a obcí Slovenska-ZOMOS už v októbri 2010 navrhovalo vrátane zrušenia nepochopiteľného odstupného vo výške 5 mesačných platov po ukončení výkonu funkcie starostu. Poslanci SaS predstavu ZOMOSu po viacerých úpravách predsa len v parlamente presadili a koalícia za túto novelu nakoniec zahlasovala.

Skutočnosť je ale diametrálne odlišná od priania poslancov, aktivistov a všetkých, ktorí si mysleli, že sa pomery v odmeňovaní starostov zreálnia.

Členovia ZOMOSu sa často zúčastňujú zasadaní zastupiteľstiev v slovenských obciach a tentokrát to bolo zaujímavejšie práve o bod programu:Úprava platu starostu.

Pikantné príbehy ktoré sprevádzali túto poslaneckú povinnosť bolo veľmi zaujímavé pozorovať. Treba ale konštatovať,že poslanci úlohu znižovania nákladov obcí cestou zníženia platov starostov nezvládli.

V drvivej väčšine obcí zastupiteľstvo postupovalo systémom vyrovnania výšky platu tak aby starosta nič nestratil. Navyšovalo sa minimálne o 10 % z možných 70% k základnému platu.

Napr.v Kalnej nad Hronom poslanci bez problémov upravili plat starostovi s použitím až 67% navýšenia z možných 70%.Demokraticky,samozrejme s potrebnou väčšinou hlasov tak, aby pán starosta neškodoval a v pridaných percentách má zarátané aj doteraz vyplácané pravidelné odmeny.

Mediálne známe nadeľovanie primátorom Košíc a Martina je tiež zábavné a bez známky šetrenia!

Primátor Raši vyfasoval plat 4405 € , keď mal dovtedy údajne omylom len základný plat 2 963 €.Navýšenie základného platu predstavuje 60%.

Primátorovi Martina zvýšili poslanci plat na 4 172 €, čo v jeho prípade znamenalo zvýšenie o 360 €.

Rečičky, že mesto bude aj tak šetriť lebo odmeny ktoré dostával vo výške 50% z platu novela zrušila , sú smiešne ak uvážime, že odmeny sú vyplácané individuálne vždy po zhodnotení výsledkov a nie paušálne, ako pevná súčasť platu.

Systém zachovania výšky príjmu starostov fungoval všade tam, kde prevládala servilnosť poslancov a nekritické zhodnocovanie práce starostov. A bohužiaľ takých obcí je väčšina.

Zaujímavé bolo aj zasadanie zastupiteľstva v Melčiciach okr.Trenčín.V tejto obci starosta síce tento bod uviedol do programu, ale nikto z prítomných nebol schopný povedať výšku priemerného platu v národnom hospodárstve za r.2010 ani koeficient podľa ktorého sa plat má prepočítať. Nakoniec informáciu odbehla zistiť kontrolórka obce. Výsledok bol, znížený plat starostu o 10%.

V mojej domovskej obci Vinodol sa starosta ani neunúval zvolať zasadanie zastupiteľstva k takejto banálnej veci ako je jeho plat. Hrdinsky si ho nezvolaním zastupiteľstva znížil sám, aby nemusel zažiť pre neho ponižujúce rozhodovanie poslancov ktoré tušil ako dopadne.

Posledné dva prípady sú skôr pre zábavu, lebo poznanie reality v rozhodovaní o platoch starostov je na zaplakanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Matúša Krčmárika

Je koniec, Turecko už do Európy nepatrí

Erdogan si neposilnil moc, aby sa jej vzdal.

BRATISLAVA

Výmer dane za byt chodí cez Slovensko.sk. Polovica ľudí ho nečíta

Problém je v nastavení notifikácie.


Už ste čítali?