Stále bez zmeny

Autor: Vladimír Špánik | 25.4.2011 o 20:30 | (upravené 9.5.2011 o 14:56) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  450x

Päť mesiacov po komunálnych voľbách a nemám pocit, že by sa niečo v našej obci menilo k lepšiemu. Musím ale povedať, že väčšina z novej formácie poslancov obecného zastupiteľstva Vinodolu, vidí veci podobne kriticky ako to videla v minulom volebnom období väčšina poslancov zastupiteľstva.

Prezentácia ich názorov sa ale nedeje tak razantným spôsobom ako to bolo v minulosti. Rozhodli sa pre inú formu presadzovania svojich predstáv rozvoja našej obce a ja im prajem, aby boli úspešní. Určite podporím akékoľvek snahy o zlepšenie podmienok života vo Vinodole. Spôsob ako to dosiahnuť čo najskôr a najlepšie, ale zostáva nezmenený.

 

Dobrá spolupráca zastupiteľstva so starostom je základom úspechu. Na tom sa určite dohodnú obe strany, starosta aj poslanci. Spôsob hľadania ciest k vzájomnému porozumeniu je ale stále v nedohľadne. Zblížiť predstavy a postupy realizácií jednotlivých projektov obce sa nedarí. Transparentnosť zadávania zákaziek vo verejnom obstarávaní je starostovi permanentne cudzia a nedokonalosť legislatívy dokonale využíva. Posledný prípad je aj jeho nezmyselné tvrdenie, že dodávka informačných tabúl s pomenovaním ulíc v obci, je stavbou. Samozrejme tak aj konal. Výsledkom je porušenie smernice o verejnom obstarávaní, kde neboli splnené podmienky pri obstarávaní tovaru a následne bola nepovoleným spôsobom realizovaná úhrada nad limitnú sumu ktorú určuje smernica obce o verejnom obstarávaní, neopodstatneným presunom zákazky do kategórie stavebných prác. To, že na takto vyfabrikovanú stavbu nie je vydané stavebné povolenie či ohlásenie stavby, komentoval pán starosta, že on to  nepotrebuje.

Aké majú poslanci možnosti napraviť alebo sankcionovať takýto svojvoľný postup?

Slušné upozornenie nestačilo, podnet na prešetrenie postupu starostu okresnej prokuratúre skončí maximálne upozornením na nesprávny postup. Ale na skutočnosti, že pán starosta porušuje interné predpisy obce sa nič nezmení! A už vopred viem, že sa bude bežne opakovať pri každej príležitosti. Všetky ďalšie možné obmedzenia na takéto gazdovanie už znamenajú obštrukciu zastupiteľstva tak, aby starosta mal obmedzený objem finančných prostriedkov s ktorými môže voľne nakladať. Áno aj to sa dá, ale vedie to k ďalšej eskalácii nedôvery a aj takéto opatrenie uvedené v zásadách hospodárenia obce,je maximálne len porušením finančnej disciplíny. Žiadny prečin, priestupok alebo nebodaj trestný čin. Prečo by sa taký starosta potom neškeril škodoradostne poslancom do ksichtu!

Ale prečo by tiež poslanci mali takéto chovanie starostu tolerovať?!

Nuž, myslím si, že samozrejme nemali.Práve preto, že samospráva trpí netransparentným správaním mnohých miestnych vládcov bez možnosti rýchleho a účinného zabezpečenia dodržiavania zákonnosti. Flagrantné porušovanie ustanovení zákona o obecnom zriadení a v neposlednom rade aj zákonom umožnené vládnutie prostredníctvom rodinných klanov v menších obciach, môže odstrániť jedine zásadná novela zákona 369/1990 Z.z. o obecnom zriadení, ale aj iných súvisiacich zákonov bezprostredne sa dotýkajúcich existencie samospráv. Potom snáď nebudem musieť začínať svoj blog slovami,stále bez zmeny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

ŠPORT

Tím Velez-Zuzulovej je sklamaný, Slovenská lyžiarska asociácia o ňu nejaví záujem

Slovenská lyžiarka už má za sebou úspešnú operáciu.


Už ste čítali?